top of page

RtkNet

sieć stacji referencyjnych Art-Geo

tu liczy się Twoja pozycja!

Transparent Logo.png
ant.jpg

RtkNet to prywatna sieć stacji referencyjnych GNSS, należąca do firmy Art-Geo. Naszym zadaniem jest dostarczać poprawki RTK (także RTN) do Twojego odbiornika GNSS lub GPS, w celu umożliwienia precyzyjnego pozycjonowania.

 

Pracujemy w technologii FULL GNSS, tzn, że już dzisiaj dostarczamy poprawki

cztero-systemowe, t.j.:  GPS + GLONASS + BEIDOU + GALILEO.

Nasz sprzęt, to urządzenia najwyższej klasy. Na każdej stacji referencyjnej pracują odbiorniki multi-konstelacyjne i multi-częstotliwościowe, których sercem jest płyta główna Trimble, obsługująca sygnały z konstelacji:

GPS, GLONASS, BEIDOU i GALILEO.

Do odbioru sygnałów satelitarnych, używamy profesjonalnych anten firmy Harxon, odpornych na zakłócenia sygnału.

gnss.jpg
RUIDE_NetS9.png

Serwisy czasu rzeczywistego w sieci RtkNet umożliwiają wyznaczenie pozycji z dokładnościami:

  • 0,03 m (poziom)

  • 0,05 m (pion).

RtkNet to całkowicie Polski projekt z Polskim kapitałem!

 

Jedynym i wyłącznym właścicielem sieci jest firma Art-Geo.

 

Nasze centrum obliczeniowe oraz serwery znajdują się w Polsce, w powiecie Krakowskim.

 

Są one nadzorowane i monitorowane 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu.

rtknetpl.png
3.jpg

Ile to kosztuje?

Wszyscy użytkownicy sprzętu zakupionego w firmie Art-Geo, mają możliwość bezpłatnego korzystania ze wszystkich serwisów oraz pierwszeństwo w dostępie do sieci.

O zł

Bez względu na to jak dawno zakupiłeś sprzęt geodezyjny w firmie Art-Geo, dostęp do sieci RtkNet jest dla Ciebie bezpłatny.

Jak uzyskać dostęp

do sieci RtkNet ?

Aby uzyskać dostęp do sieci RtkNet, należy wypełnić poniższy formularz kontaktowy oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych, zgodnie z wytycznymi RODO. Prosimy podpisać i odesłać zeskanowany plik.

Plik PDF dostępny jest Tutaj.

Uwaga! Brak zgody RODO oraz brak wypełnionych wszystkich pól formularza lub podanie nieprawdziwych lub niekompletnych danych, uniemożliwia uzyskanie dostępu.

Po uzyskaniu przez administratora sieci niezbędnych danych, tworzony jest indywidualny login i hasło, który niezwłocznie jest przekazywany użytkownikowi.

Drogi użytkowniku, przed wypełnieniem poniższego formularza, koniecznie zapoznaj się z regulaminem korzystania z sieci RtkNet. Kliknięcie przycisku "Wyślij" oznacza akceptację regulaminu.

Formularz rejestracji w RtkNet

Dziękujemy za przesłanie!

Jak skonfigurować swój sprzęt?

Aby korzystać z poprawek z sieci RtkNet, w kontrolerze polowym, w menu odpowiedzialnym za ustawienia sieci w polu adres, należy wpisać następujący adres IP: 185.172.87.123

lub można wpisać adres domeny: rtknet.pl

W polu Port należy wpisać: 2101

W kolejnych polach należy wpisać swój indydwidualny login oraz hasło.

Jaki format poprawki wybrać?

Oferujemy zarówno poprawki z pojedynczych stacji, jak i sieciowe (VRS).

Jeśli chcesz pracować z poprawką z jednej konkretnej stacji bazowej, np. Warszawa, wówczas na liście w tabeli źródeł powinieneś odnaleźć symbol "WAWA" (lub inne miasto analogicznie), a następnie wskazać interesujący Cię format.

Który format dobrać do swojego odbiornika?

  • Jeśli Twój odbiornik odbiera sygnały z konstelacji GPS i GLONASS, wówczas możesz wybrać format RTCM 3.0 (np. "WAWA_RTCM30").

  • Natomiast jeśli dysponujesz nowoczesnym odbiornikiem GNSS obsługującym również konstelacje BeiDou oraz Galileo (np. SIRIUS, ORION, RUIDE NOVA R6, Meteor, Pulsar, R90i, etc.), wówczas powinieneś wybrać format, który uwzględnia te konstelacje, np. "WAWA_MSM4", ponieważ starsze formaty, jak RTCM 2.3 czy RTCM 3.0, nie obsługują najnowszych konstelacji BDS i GALILEO.

Jeśli pracujesz wewnątrz sieci, możesz korzystać z rozwiązania sieciowego VRS. Np. jeśli dysponujesz najnowszym sprzętem typu Full GNSS, obsługującym konstelacje GPS+GLONASS+BDS+GALILEO, wówczas powinieneś wybrać poprawkę RTCM32-MSM. Natomiast dla nieco starszych odbiorników, przygotowaliśmy również poprawki sieciowe (VRS) RTCM30 (GPS+GLONASS) oraz RTCM23 (tylko GPS).

Kiedy wybrać poprawkę z pojedynczej stacji, a kiedy rozwiązanie sieciowe?

    Jeśli pracujesz na zewnątrz sieci, zdecydowanie powinieneś wybrać pojedynczą stację bazową. Nasze testy wykazały, że jeśli dysponujesz nowoczesnym sprzętem GNSS, (np. odbiornik z serii SIRIUS, NOVA R6, Pulsar, Meteor, R90i, etc.) możesz liczyć na wysokie dokładności, stabilną pracę oraz wysoką powtarzalność wyników nawet wtedy, gdy linia bazowa (czyli odległość pomiędzy stacją bazową i odbiornikiem ruchomym) przekracza parędziesiąt kilometrów. Pamiętaj jednak o tym, że czym krótsza linia bazowa, tym łatwiej uzyskać rozwiązanie "Fixed" oraz tym większa dokładność i powtarzalność wyników.

    Gdy pracujesz wewnątrz sieci, tzn. gdy otaczają Cię co najmniej trzy stacje bazowe, możesz również wybrać opisane wyżej rozwiązanie sieciowe VRS. Wówczas, po zalogowaniu się odbiornika ruchomego, po przesłaniu przez niego informacji o jego aktualnym położeniu, zostanie wygenerowana wirtualna stacja referencyjna, dzięki temu nie będziesz musiał sam dobierać odpowiedniej dla Ciebie stacji.

Screenshot_20210224-223106_SurvX 42.jpg

Zrzut ekranu został wykonany, w trakcie pracy z siecią RtkNet (w tym przypadku korekta 4-systemowa). Odbiornik ruchomy śledzi 52 sygnały satelitarne, a w rozwiązaniu jest 38 sygnałów, przy masce elewacji ustawionej na 10 stopni. Kolorem czerwonym wskazano również wysokość błędów, na jakie można liczyć w trakcie pomiarów w terenie.

Zasięg sieci RtkNet.

W chwili obecnej nasze stacje referencyjne znajdują się już we wszystkich województwach. Sieć jest w ciągłej rozbudowie.

W przyszłości planowane jest rozszerzenie zasięgu i dodanie kolejnych stacji referencyjnych.

 

Aktualny obszar zasięgu przedstawiony jest na poniższej mapie.

(kolejne lokalizacje w przygotowaniu)

mapa-zasięgu_rtknet_2.jpg

Legenda

Kolorem żółtym oznaczono obszar, na którym istnieje możliwość pracy z rozwiązaniem VRS (poprawka powierzchniowa) - RTN oraz z pojedynczą stacją referencyjną - RTK.

 

Zewnętrzna strona pomarańczowego okręgu, to obszar zakreślony promieniem o długości 35km.

 

Uwaga

Ze względu na to, że wszystkie stacje referencyjne wyposażone są w wysokiej klasy trzy-częstotliwościwe odbiorniki GNSS i anteny, obsługujące cztery konstelacje (GPS+GLONASS+GALILEO+BEIDOU) możliwe jest uzyskiwanie bardzo dobrych wyników, nawet przy zastosowaniu bardzo długiej linii bazowej (odległość odbiornika ruchomego od stacji), co potwierdzają zarówno opracowania naukowe, jak i nasze testy.  Jednak należy pamiętać o tym, że na dokładności pomiarów RTK/RTN oraz uzyskiwane wyniki, wpływ mają również czynniki zewnętrzne oraz jakość i model odbiornika ruchomego (tzw. ROVER), którym posługuje się osoba wykonująca pomiary.

RtkNet - lokalizacje stacji referencyjnych na mapie google
Mapa z identyfikatorami stacji - kolorem żółtym zakreślono zasięg poprawki powierzchniowej (VRS)
mapa-zasięgu_rtknet_z_nazwami_stacji.jpg

Wykaz stacji RtkNet

wykaz stacji.jpg

*Wszystkie stacje są 4-systemowe i obsługują konstelacje:
  GPS + GLONASS + BEIDOU + GALILEO


*Wszystkie odbiorniki są multi-konstelacyjne i multi-częstoliwościowe, wyposażone w płyty główne Trimble.

rtk2.jpg
bottom of page