Odbiorniki GNSS z technologią Trimble Maxwell 7

PULSAR R6p Plus

oraz wbudowaną jednostką inercyjną IMU

cz-str.jpg
 Pierwszy odbiornik w Polsce, wyposażony w najnowszą płytę główną od Trimble, 
 model BD990, z technologią Maxwell 7. 

   Nowy model odbiornika GNSS RUIDE PULSAR R6p Plus to wiele znaczących różnic w porównaniu z poprzednią generacją. Odbiornik jest wyposażony najnowocześniejszą i najbardziej zaawansowaną technologicznie, trzy-częstotliwościową, 336-kanałową płytę główną Trimble BD990 obsługującą wszystkie istniejące systemy satelitarne: GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, IRNSS, SBAS i pełny zakres dostępnych częstotliwości. Płyta wdraża szereg innowacji technologicznych. Obejmują one opatentowaną technologię „Advanced RF Spectrum Monitoring”, która umożliwia wykrywanie sygnałów satelitarnych nawet słabej jakości, a dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów, zwiększanie ich stabilności. Dostępność tej technologii umożliwia uzyskanie stabilnego rozwiązania „Fixed” w najbardziej niedostępnych miejscach o niskiej jakości zasięgu sygnału satelitarnego.

   Trimble BD990 to niekwestionowany lider wśród płyt głównych GNSS. Ponadto najnowsza technologia Trimble Maxwell 7, zapewnia najszybszą i najbardziej niezawodną inicjalizację RTK. Inicjalizacja jest dostępna już kilka sekund po podłączeniu do stacji referencyjnej.

  • Technology Trimble Maxwell 7  

  • 336 Kanałów

  • Obsługa wszystkich konstelacji GNSS

  • Obsługa OmniSTAR/RTX   

  • Centymetrowa dokładność wyznaczania pozycji na całym świecie  

  • Technologia Advanced RF Spectrum Monitoring

  • Wbudowana jednostka inercyjna IMU (dotyczy wersji Plus)

Główne cechy i funkcje RUIDE PULSAR R6p Plus

OmniSTAR i Trimble RTX

pol2RTX.jpg

   Odbiornik PULSAR wyposażony jest w większą antenę, która obsługuje również odbiór poprawek (dla GPS, GLONASS, Beidou, Galileo i QZSS), które docierają do odbiornika za pośrednictwem satelity  geostacjonarnego (przez L-band), co pozwala na pracę z globalną siecią OmniSTAR i obsługę Trimble RTX. W ten sposób odbiornik zapewnia centymetrową dokładność, w dowolnym miejscu na świecie, bez połączenia z naziemną siecią stacji bazowych (np. bez ASG-Eupos, itp.) oraz bez sieci komórkowej. Ponadto odbiornik obsługuje serwis Trimble RTX przez IP za pośrednictwem połączenia internetowego, co pozwala otrzymać poprawki również w trudnych warunkach, np. przy ograniczonej widoczności nieba. Dokładność wyznaczenia pozycji za pomocą usługi Trimble RTX zależy od wybranej subskrypcji. Możliwe jest uzyskanie dokładności lepszej niż 4 cm dla poziomu i 9 cm dla pionu, w czasie nawet poniżej 5 minut.
 

Technologia xFill powered by RTX

Technologia RTX umożliwia wykorzystanie funkcji xFill, nowej techniki pomiarów RTK i VRS, która umożliwia geodetom kontynuację prac nawet, jeżeli podstawowy strumień korekty RTK lub VRS jest niedostępny.

Wykorzystująca technologię RTX funkcja xFill zintegrowana z odbiornikiem z innowacyjnymi algorytmami pozycjonowania umożliwia użycie nowej i innowacyjnej techniki w pomiarach RTK. „Wypełnia” ona w sposób ciągły korekty RTK lub VRS w czasie do pięciu minut w przypadku chwilowego zerwania połączenia z podstawowym źródłem korekty, np spowodowanego brakiem dostepu do sieci komórowej. Minimalizując czas przestojów, funkcja xFill umożliwia osiąganie wyższej wydajności zespołów pomiarowych, umożliwiając im pracę w oczekiwaniu na przywrócenie połączenia radiowego lub komórkowego.

RTX GRAPH PL.jpg

Zasadę działania technologii xFill przedstawiono na powyższym schemacie.

W przypadku wystąpienia problemów z dostarczaniem korekt z sieci stacji referencyjnych, spowodowanych np. awarią stacji referencyjnej czy brakiem zasięgu sieci komórkowej, funkcję transmisji korekt automatycznie przejmuje serwis RTX. Następuje automatyczne przełączenie na korekty dostarczane przez kanał L-Band za pośrednictwem satelity geostacjonarnego z globalnej sieci stacji referencyjnych.

Zasilanie z dwóch baterii Hot-Swap

W odbiorniku RUIDE Pulsar, czas pracy odbiornika zwiększa się 2-krotnie, ze względu na użycie 2 wymiennych baterii, z możliwością wymiany na gorąco, bez przerywania pracy (hot-swap). Po rozładowaniu się pierwszej baterii, następuje automatyczne przełączenie na drugą baterię. Odbiornik może być opcjonalnie wyposażony w zewnętrzny akumulator.

hot-swap.jpg
elektr_tyczka_.jpg

Elektryczna tyczka od RUIDE, to tyczka, z ukrytym kompletem baterii w środku, która umożliwia zasilanie odbiornika GNSS, poprzez styki zamontowane w gwincie. Działa ona tak, jak zewnętrzny Powerbank ale nie wymaga używania kabli. Sprawdzenie stanu naładowania tyczki odbywa się poprzez naciśnięcie jednego przycisku. Po rozładowaniu baterii wewnątrz odbiornika, może się on przełączyć na zasilanie z elektrycznej tyczki.

Aby podłączyć elektryczną tyczkę do odbiornika, wystarczy ją wkręcić, tak jak standardową tyczkę.

Elektryczna tyczka
elektr 2x.png

Odbiornik Pulsar R6p Plus   wyposażony w jednostkę IMU.

IMU czyli inercyjna jednostka pomiarowa, to rozwiązanie, które kompensuje pochylenie tyczki, jest odporne na zakłócenia magnetyczne i nie wymaga kalibracji.

Użytkownik nie musi obserwować fizycznej libelli na tyczce i może całkowicie skupić się na zadaniu do wykonania. Precyzyjne pozycjonowanie z pochyloną tyczką jest również możliwe w otoczeniu lub w pobliżu obiektów metalowych.

IMU logo WT MK2.png

Po uruchomieniu systemu IMU, odbiornik R6p Plus na bieżąco koryguje współrzędne do grotu tyczki.

Przy wysokości tyczki ustawionej na 2m, dokładność kompensacji zazwyczaj mieści się w granicach 2cm dla odchylenia nie przekraczającego 30 stopni oraz 5cm dla odchylenia do 60 stopni.

Pomiar lub tyczenie w odchyleniu nie wymaga od użytkownika wchodzenia w menu odpowiedzialne za pomiary offsetowe. Współrzędne są przeliczane w czasie rzeczywistym w głównym oknie mapy.

fast.png
Łatwa inicjalizacja

Aby uzyskać inicjalizację IMU poruszaj odbiornikiem na tyczce od lewej do prawej przez około 5-8 sekund.

asfdasf.png
Dokładnie

<2cm przy wychyleniu do 30°
<5cm przy wychyleniu do 60°

asdf.png
Szybka re-aktywacja

W przypadku przerwy w działaniu modułu IMU wystarczy poruszać odbiornikiem przez 1-2 sekundy, aby reaktywować system.

185-1851247_magnet-magnet-icon-png-trans
Odporny na zakłócenia magnetyczne

System jest całkowicie odporny na zakłócenia magnetyczne, emitowane np. przez linie zasilające, obiekty metalowe, etc.

RIMU1.jpg

Brak konieczności śledzenia libelli

Nie jest ważne, czy jesteś przyzwyczajony do używania libelli fizycznej czy elektronicznej. Od tej pory jest to już przeszłość. System koryguje współrzędne do grotu tyczki w sposób dynamiczny. Użytkownik nie musi pilnować pionowania tyczki.

Linux.png
Linux OS

Oprogramowanie wewnętrzne odbiornika oparte jest na systemie operacyjnym Linux.

linux-.png

Nowa generacja systemu operacyjnego Linux znacznie poprawia wydajność pracy w trybie RTK. Unikalny mechanizm przetwarzania danych, który pozwala w czasie rzeczywistym na udzielanie odpowiedzi na wiele komend jednocześnie,  zapewnia stabilniejszą i szybszą pracę. Oprócz tego, że stabilność systemu jest dużo wyższa, praca może być jeszcze dłuższa i niezakłócona.

Web User Interface - WEB SERVER -

Dzięki zastosowanej platformie Web UI, użytkownik ma możliwość bieżącego bezprzewodowego monitorowania odbiornika oraz konfiguracji odbiornika za pomocą połączenia Wi-Fi lub USB.

Wystarczy, że weźmiesz do ręki dowolny smartfon, tablet czy komputer PC i możesz połączyć się przez Wi-Fi z odbiornikiem R6p.

Wykorzystując naszą nową platformę WebServer, możesz bez użycia kontrolera w kompletny sposób zarządzać odbiornikiem.

WEB_UI.png

Możesz szybko sprawdzić i zmienić tryb pracy odbiornika, sprawdzać bieżący układ satelitów, ustawić parametry połączenia ze stacją referencyjną, włączyć retransmisję korekt, dowiedzieć się jaki jest stan baterii, etc.

Wiele sposobów komunikacji
Wewnętrzny modem w standardzie 4G/LTE

Odbiornik R6p wyposażony jest w wewnętrzny modem komórkowy w standardzie 4G/LTE ze wsparciem dla WCDMA/CDMA2000/TDD-LTE/FDD-LTE. Modem jest również kompatybilny z 3G GPRS/EDGE. Zapewnia to szybkie i stabilne pobieranie korekt RTK/RTN przez sieć komórkową. Kartę SIM można zamontować w odbiorniku bez wyciągania baterii.

Wbudowana wewnętrzna antena GSM/GPRS
LTE.png

Gdy użytkownik pracuje w trybie RTK/RTN i pobiera korekty przez wewnętrzny modem komórkowy, nie ma potrzeby wkręcania zewnętrznej anteny GSM/GPRS tak jak ma to miejsce  w przypadku innych odbiorników. Antena ta jest ukryta wewnątrz odbiornika R6p, przez co nie jest narażona na uszkodzenia mechaniczne (np. zawadzenie o gałąź lub inny wystający przedmiot).

Funkcja Routera i Repeatera - retransmisja korekt RTK dla wielu odbiorników
rep1.jpg

Odbiornik GNSS PULSAR R6p Plus posiada funkcję Routera. Może on pobierać poprawki RTK przez internet, z sieci stacji referencyjnych jak np. ASG-Eupos, a następnie może dalej w czasie rzeczywistym retransmitować korekty do pozostałych odbiorników, pracujących w trybie RTK. Dzięki temu korekty mogą dotrzeć również do tych odbiorników, które są poza zasięgiem sieci komórkowej.

Wystarczy jeden Login dostępowy do sieci stacji referencyjnych, aby z korekt RTK mogła skorzystać większa liczba odbiorników ruchomych.

Radio transfer - jedna stacja bazowa dla wielu odbiorników
rep2.jpg

Odbiornik Pulsar może retransmitować korekty z własnej naziemnej stacji bazowej, do wielu odbiorników ruchomych (rover), przez radio UHF. Jednocześnie odbiornik, który retransmituje korekty, również może jednocześnie pracować jako rover.

Praca w systemie Baza + Rover z komunikacją przez UHF lub przez internet.
rep3.jpg

Gdy użytkownik pracuje z własną stacją bazową (bez połączenia z siecią stacji referencyjnych) zazwyczaj przy odbiornikach starszego typu, wykorzystywał do tego komunikację UHF. Jednak ta droga komunikacji wiąże się z ograniczonym zasięgiem. Oznacza to, że maksymalna odległość między bazą i roverem ograniczona jest mocą radia nadawczego oraz ukształtowaniem terenu.

​Natomiast odbiornik R6p umożliwia również komunikację pomiędzy bazą i roverem również przez internet, bezpośrednio z wykorzystaniem sieci komórkowej.

Wewnętrzne radio cyfrowe, nadawczo-odbiorcze, umożliwia odbiornikowi R6i zarówno odbiór jak i wysyłanie poprawek RTK. Szeroki zakres częstotliwości 410-470 MHz i wsparcie dla większości popularnych protokołów jak np.: TrimTalk450s, TrimMark3, PCC EOT sprawia, że możesz połączyć się z innym dowolnym odbiornikiem i stworzyć własną niezależną parę do pracy w trybie RTK. R6i może być wykorzystany zarówno jako odbiornik ruchomy jak i lekka mobilna stacja bazowa. Moc radia może być regulowana od 0,5W do 3W, dzięki temu korekty mogą być nadawane nawet na odległość do 8 km. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które pracują w miejscach gdzie brak jest zasięgu sieci komórkowej lub tam gdzie nie ma sieci stacji referencyjnych.

Komunikacja bezprzewodowa - BLUETOOTH, NFC, Wi-Fi

Wi-Fi
Nowy moduł Wi-Fi wbudowany w odbiornik, pozwala nie tylko na dostęp do internetu bezpośrednio z poziomu odbiornika ale również może pełnić funckję hotspotu. Dowolne urządzenie wyposażone w Wi-Fi jak smartfon czy tablet może zarządzać odbiornikiem.

Bluetooth
Podwójny moduł Bluetooth w standardzie 4.0 zapewnia sprawną bezprzewodową łączność nie tylko ze standardowymi kontrolerami ale również ze smartfonami, tabletami czy laptopami. Jest on również kompatybilny ze standardem Bluetooth 2.1. Użytkownik ma zapewniony zarówno daleki zasięg jak i stabilną wymianę danych.

NFC
R6p wyposażony jest również w komunikacje krótkiego zasięgu NFC. Dzięki temu możliwe jest szybkie i wygodne, automatyczne parowanie odbiornika z kontrolerem.

kom.png

Zobacz na poniższym filmie wycinek możliwości odbiornika RUIDE PULSAR R6p

Specyfikacja i parametry odbiornika RUIDE PULSAR R6p

specyfikacja R6p.jpg
cz_m.jpg
Full GNSS, czyli wszystkie konstelacje to u nas standard

Odbiornik PULSAR R6p z płytą BD990 od Trimble, już dzisiaj w standardzie odbiera sygnały ze wszystkich dostępnych obecnie konstelacji, m. in. GPS, GLONASS, GALILEO i BEIDOU. Nie wymagane są żadne dodatkowe dopłaty.

gal.jpg